Türk kültürünün geleneksel lezzetlerinden biri olan leblebi; yüzyıllardır damak tadımızı süslemeye devam etmektedir. Organik bir ürün oluşu ve kalorisinin azlığıyla son dönemde öne çıkan leblebi, Osmanlı yiyecek kültürünün de önemli bir parçasıdır. O dönemde Osmanlı'nın küçük bir kasabası olan Tavşanlı'da leblebicilik 15. yüzyılın sonlarında başlamıştır. Anlatılan efsaneye göre; leblebicilerin piri olarak kabul edilen Şeyh Murat Gazi, nohudu bir türlü istediği kıvama getiremez.  ve leblebi için kullandığı nohutlar sürekli kırılır . Kendisi bu duruma çok üzülür ve gözlerinden akan yaşlar. nohutların üstüne damlar.  Gözyaşı ile ıslanan nohutlar kırılmaz ve Şeyh Efendinin istediği olur. Bundan sonra Şeyh Efendi anlar ki, nohudun leblebiye dönüşmesi için ıslatılması gerekmektedir. İşte Tavşanlı leblebisi Şeyh Murat Gazi'nin (ö.1470) çabaları  sonucu bugünkü şeklini almıştır.
 Tavşanlı'nın köklü ailelerinden olan Harmancıklıoğlu ailesi leblebiciliğe, 1830 yılında ailenin en büyüğü olan İmam Zade Mehmet Efendi ile başlamıştır.  Mehmet Efendi'nin torunu olan Ali Efendi' ise Türkiye'de ilk defa Acılı leblebiyi üreterek ustalığı ile leblebicilik sanatında önder bir kimlik kazanmıştır.
 Ailenin bugün beşinci kuşak torunları ise Ali efendi'nin zanaatkârlığını daha da geliştirerek yine Türkiye'de ilk defa Vanilyalı ve Haşhaşlı leblebiyi imal etmişlerdir. Günümüzde aromalı leblebi ürünleriyle birlikte 43 çeşitlik ürün yelpazesine ulaşan Harmancıklıoğlu ve Markası, Türkiye'nin seçkin leblebi markalarından biri haline gelmiş olup ülke çapında 250 nin üzerinde satış noktası bulunmaktadır
 Türkiyenin ilk ve tek leblebiciler odası Tavşanlıda bulunmaktadır ve yine leblebide ilk  patenti Tavşanlı leblebisi almıştır kalitesini uluslar arası alanda da tescillettiren Tavşanlı leblebisi  2003 yılında "Uluslar arası Ticaret Liderleri Kulübü'nün" Paris'te düzenlemiş olduğu konferansta "Uluslar arası Kalite Ödülünü" ne de layık görülmüştür. Halen Tavşanlılı leblebiciler leblebilerini  tamamen doğal nohuttan imal etmekte ve organik olarak üretimi gerçekleştirerek piyasaya sunmaktadırlar.
  
Kurmuş olduğumuz e-ticaret sitesiyle Tavşanlı Leblebisini ayaklarınıza kadar getiriyoruz. Leblebihane.com taze ürün,geniş ürün yelpazesi,ve ödeme kolaylığıyla internette leblebi ve kuruyemişte marka olup siz değerli müşterilerimize hizmet etmektedir. Leblebihane bir Harmancıklıoğlu Kuruluşudur. 
 
 
ÜRETİM 
İmalat gerçekleştirilen tesisimize ait makinalar, önde gelen makina imalatçıları tarafından hazırlanmıştır. Uluslararası gıda tüzüğüne uygun olarak paslanmaz çelikten yapılan makinalarimiz tarafından üretim yapılmaktadır. Ayrıca makinaların gıda maddeleriyle temas ettiği tüm parçaları uluslararası gıda tüzüğüne uygun malzemelerden seçilmiştir. Makinalarin çalışma sırasında alınan emniyet tedbirleri; İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğine uygun olarak hazırlanmıştır.
 
          MİSYONUMUZ
 
Kuruyemiş sektöründeki teknolojik gelişimleri ve sağlığı (hijyeni) önemseyerek, rekabetçiliği, verimliliği, ürün çeşitliliği, ürün kalitesi ve kalifiye eleman çalıştırarak; ülkenin, yurtdışının, müşterilerinin, paydaşlarının ihtiyaçlarını beklentilerini karşılamaktır.
 
          VİZYONUMUZ
Toplam Kalite Yönetimi çerçevesinde Müşterilerimize en iyi ürünleri sunabilmek için çalışan, ürün kalitesinde çıtayı daha yükseğe çıkararak rekabeti ve verimliliği artırmaktır, AR-GE (Araştırma Geliştirme) birimlerinin yapmış olduğu araştırmalardan elde edilen sonuçlar ışığında üretimlerini gerçekleştiren, topluma ve çevreye duyarlı gelişimde sürekliliği hedef alan ulusal ve uluslar arası saygınlığa sahip bir kuruluş olmaktır.
     Harmancıklıoğlu Leblebi

 

 MAĞAZALARIMIZ 

FABRİKA SATIŞ MAĞAZAMIZ

leblebi fabrikası 

 MERKEZ 1. MAĞAZAMIZ

harmancıklıoğlu 

 MERKEZ 2. MAĞAZAMIZ

leblebihane 

 İSTANBUL SULTANAHMET RAMAZAN MAĞAZAMIZ

asırlık tat

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR